Örnek Analiz Yorumu

 

 

  1. BÖLÜM İÇİN

Başak Burcu olarak insanlığa ve diğer insanlara hizmet etmek için yaratılmışsınız. İş hayatındaki çalışanları, özellikle operasyon ve uygulama yapanları temsil ediyorsunuz. Analitik zekânız çok gelişmiştir. Gerçek verilerle, somut konularla, biraz matematikle ve doğal olarak parayla ilgilisiniz. Bir bütünü parçalarına bölerek analiz etmek tam size göredir. Analitik düşünce yeteneğiniz çok geliştiği için zekâ gerektiren uğraşlardan keyif alırsınız. Ekibin yükünü alıp, operasyonel işleri üstlenir ve başarıyla yerine getirirsiniz. Çalışmaktan keyif alırsınız ve fiziksel çaba gerektiren işlerde mutlu olursunuz.

İşyerinizi, düzenli, özenli ve temiz hale getirmek sizin için çok önemlidir. Üretken, iş bitirici özelliğinizin yanında el beceriniz de gelişmiştir. İnce ayar gerektiren işler size uygun olabilir. Yönetici olma gayretiniz vardır ama bu konuda oldukça sabırlı davranırsınız. Beklemeyi, işleri tam yapmadan bir üst seviyeye geçmeyi tercih etmezsiniz. Üst düzey yönetici bile olsanız detaylara hâkim olmak ve bol bol çalışmak istersiniz. En büyük motivasyonunuz mükemmelliktir ve yaptıklarınızı en iyi hale getirmeye çalışırsanız. Yaptığınız işin kusursuz olmasını istediğiniz için bazen kontrolün dozunu kaçırabilirsiniz.

Zaman yönetimi yapmak tam size göredir. Sonuca yönelik rutin görevleri kusursuz yerine getirirsiniz. Egonuzu yenmiş olduğunuz için sadece işinize odaklı çalışabilir ve güç savaşlarından uzak durabilirsiniz. Uçuk düşüncelerin yer aldığı, ayaklarınızın yere basmadığı sektör veya işlerden kaçınırsınız. İdealist ve üretken olduğunuz için üretim, mal ve hizmetlerin çoğaltılması çabaları tam size göredir. Üstlerinizin size nazik davranmalarını isterken astlarınızı ise hep geliştirmek istersiniz. Sosyal ortamlarda uyumlusunuzdur. Yıkıcı ve kırıcı ortamlardan hoşlanmaz ve uzak durursunuz. Çalışırken fazla rahatsızlık edilmek istemezsiniz ve aklınıza koyduğunuz bir işi yapmak ve sonuçlandırmak istersiniz. Çünkü kendinizi çok iyi hissetmeniz ancak başladığınız bir işi başardığınızda mümkün olur.

Zihin, beden ve ruh bütünlüğüne ve bunların sağlıklı olmasına önem verirsiniz. Alıngan ve kırılgan yönünüzü iyi yönetebilmelisiniz. Kariyeriniz sürecinde olumsuzluklar karşısında, başta biraz sendeleseniz bile, hemen toparlanır ve yeni alternatifler üzerinde çalışmaya başlarsınız. Boşa konuşmaz, gerçek ve sahte olanları hemen ayıt edebilirsiniz. Bir hedefinizin sonuna doğru diğer hedefinizin hazırlıklarına çoktan başlamışsınızdır. İşbirliği yapar, statü farklılıklarına takılmadan sonuca odaklanır ve işinizi pek şansa bırakmazsınız. Parayı iyi yönetir, yatırımlarda da genellikle isabet kaydedersiniz.

 

  1. BÖLÜM İÇİN

Sahip olduğunuz Kariyer Değeriniz, teknik ve uzmanlık alanınızla ilgili mücadeleler üzerine dayalıdır. Sizler kariyerinize, eğitimini severek ve isteyerek aldığınız kendi uzmanlık alanınızda devam etmek istersiniz ve işlerinizi yaparken de heyecan içinde gerçekleştirirsiniz. Kendi yetenek alanlarınızdan uzaklaşacak veya sizi yöneticiliğe itecek olası pozisyonlardan kaçınırsınız. Kısacası işe ve göreve yönelik olmak, teknik becerilerinizi göstermek isteği olan bu kariyer değeri, sizin baskın kariyer değerinizdir. Sizin için uzmanlık alanınızda derinleşmeniz ve kendinizi geliştirmeniz, organizasyon veya kurumda yükselmenizden daha önemlidir. İşlerinizi etkili bir şekilde yapabilmek ve hedeflerinize ulaşabilmek için gerekli kaynaklara ve fırsatlara ulaşma özgürlüğüne sahip olmak istersiniz. Genellikle işinizin çevresinden çok asıl içeriğine odaklanırsınız.

Gelecek iş ve kariyer planlarınızı işin niteliğine göre yapmakta olup, uzmanlık alanınızla içli dışlı olabilme fırsatı sunan işlerden hoşlanmaktasınız. Çünkü işlerinizde, becerileriniz sayesinde kolaylıkla problemlerin üstesinden gelebilmektesiniz ve bu sizi çok mutlu etmektedir. Aynı zamanda mutlu olduğunuz işinizi yaparken çevresel, fiziksel, sosyal vb. faktörleri de pek dikkate almazsınız. Fakat işinizi etkin olarak yerine getirmek için gerekli kaynaklara ulaşabilme esnekliğinin sağlanmasını da arzu edersiniz. Uzmanlaştığınız alanda en iyi olmaya çalıştığınız için mesleğiniz adına mücadeleci bir yapıya sahipsiniz. Eğer olası “Yöneticilik Yapma” isteklerinizden vazgeçmediğiniz takdirde veya şartlar sizi “Yöneticiliğe” zorladığında, kendi uzmanlık alanlarınızdaki çalışmalarınızı bırakmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumun sizi mutsuz etme ihtimalini unutmamalısınız. Çünkü sizin için yeteneklerinizi geliştirmek ve yetenekli gördüğünüz dalda uzmanlaşmak para ve terfiden çok daha önemlidir.

Kendi mesleğinizde derinlemesine uzmanlaşmak isteğiniz veya işinize yoğunlaşmak gibi özel yeteneğiniz sizleri daha çok yatay kariyer olarak gelişeceğinizi göstermektedir. Yani hiyerarşik olarak yönetim kademelerinde yükselmekten daha çok, alanınızın en iyisi olma çabasında olacaksınız. Kendi uzmanlık alanlarınızda eğitim veya meslek içi eğitimlerinizi almaya devam ettiğiniz takdirde, sahip olduğunuz kariyerinizde hep “profesyonel” olarak anılacaksınız. Alanınızla okuma, araştırma ve yeni gelişmelerin takipçisi olmaya devam etmelisiniz. Çalışma saatleri içerisinde vakit ayıramaz veya vakit ayırmanız istenmezse mesleki alanınızdaki araştırmalara ve eğitimlere en müsait ve yakın zamanda emek harcamaya devam etmelisiniz.

 

  1. BÖLÜM İÇİN

İş hayatınızda beceri, güç ve eşgüdüm gerektiren fiziksel eylemleri tercih edersiniz. Realist bir yapınız var. Çekingen ama açık sözlü, samimi, kalıcı, ısrarcı, sabit, gruba uyan, doğal, pratik, materyalist, tutumlu, becerikli ve dürüstsünüz. Genel olarak atak, aktif, motor fonksiyonları gösteren işlerde başarılı, sabırlı ve hoş görülü, açık havada bulunmaktan hoşlanıp, soyut kavramlardan hoşlanmayan ve ilgileri mekanik alanlarda yoğunlaşan bir kişiliğiniz var. Gözlemlenebilen başarılar için maddi ödüllere, somut ve akla yatkın önerilere, para, güç ve statüye önem verir, bunlara fırsat veren mesleklere yönelirsiniz.

Açık hava mekânlarında, çeşitli el araçlarını ve makineleri kullanmayı, bir şeyleri tamir etmeyi, inşa etmeyi, yetiştirmeyi, üretmeyi seven mekanik ve atletik yetenekleriniz mevcut. Sizin; güç, beceri ve koordinasyon gerektiren ve bedensel aktiviteleri içeren mesleklere yöneliminiz var. İnsanlar içinde olmak ve sözel etkileşimde bulunmak sizi biraz sıkabilir ve sosyal beceri gerektiren durumlarda eksiklikleriniz olabilir.

Sizlerin en önemli özelliklerinizden birisi, somut problemleri çözmeyi sevmenizdir. Elektronik veya mekanik cihazlara karşı ilginiz var. Sizler nesneleri, araçları, makineleri, canlıları sistematik bir biçimde öğrenmekten ve kullanmaktan zevk alırsınız. El ile yapılan işlerden hoşlanır, proje üretmeyi hobi olarak görürsünüz. Problemlerin çözümünde gerçekçi ve pratik yöntemleri seçersiniz. Başarı için bazen harici motivasyona ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kapalı ortamlarda, teorik anlatımlar üzerine uzun süre zaman harcamak size göre değildir.  Siz genellikle pratik ve görev temelli uygulama sahalarında, “yaparak öğrenme” taraftarısınız. El ile yapılan işler size zevk verir. Hem yetiştirmeyi ve üretmeyi seven bir yapınızın yanında bitkilerle veya diğer canlılarla aranızın çok iyi olması nedeniyle, botanik ve tabiatla iç içe olan iş ortamları ve bu imkânı sunabilen meslekler size çok iyi gelir.

 

VE ÇALIŞIRKEN KARİYER MUTLUĞU DUYACAĞINIZ MESLEK ÇEŞİTLERİ:

 

SAYISAL MESLEK ÇESİTLERİ

 

ACİL YARDIM VE AFET YÖNETİMİ

AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ VE MÜHENDİSLİĞİ

BASIN TEKNOLOJİLERİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

BİLİŞİM SİSTEMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ

DENİZ ULAŞTIRMA İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

DERİ MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK- ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRİK- ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLİĞİ

ENDÜSTRİ ÜRÜNLERİ TASARIMI

ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ

ENERJİ SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİĞİ

GEMİ İNŞAATI VE GEMİ MAKİNELERİ MÜHENDİSLİĞİ

GEMİ MAKİNELERİ

İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ

GEMİ VE DENİZ TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ

GEMİ VE YAT TASARIMI

GENETİK VE YAŞAM BİLİMLERİ PROGRAMLARI

GEOMATİK MÜHENDİSLİĞİ

GIDA MÜHENDİSLİĞİ

GÜVERTE MÜHENDİSLİĞİ

HARİTA MÜHENDİSLİĞİ

HAVACILIK ELEKTRİK VE ELEKTRONİĞİ

HAVACILIK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ

HAYVANSAL ÜRETİM

HİDROJEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

İMALAT MÜHENDİSLİĞİ

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ

JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

KANATLI HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

KENTSEL TASARIM VE PEYZAJ MİMARLIĞI

KİMYA MÜHENDİSLİĞİ

KİMYA MÜHENDİSLİĞİ VE UYGULAMALI KİMYA

KİMYA VE SÜREÇ MÜHENDİSLİĞİ

KONTROL VE OTOMASYON MÜHENDİSLİĞİ

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

MAKİNE VE İMALAT MÜHENDİSLİĞİ

MALZEME BİLİMİ VE MÜHENDİSLİĞİ

MALZEME BİLİMİ VE NANO TEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

MALZEME BİLİMİ VE TEKNOLOJİLERİ

MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

MEKATRONİK SİTEMLER MÜHENDİSLİĞİ

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ

METEOROLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

MİMARLIK

NÜKLEER ENERJİ MÜHENDİSLİĞİ

OPTİK VE AKUSTİK MÜHENDİSLİĞİ

OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ

PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ

PİLOTAJ

POLİMER MÜHENDİSLİĞİ

RAYLI SİSTEMLER MÜHENDİSLİĞİ

SU BİLİMLERİ VE MÜHENDİSLİĞİ

SÜT TEKNOLOJİSİ

TARIM MAKİNELERI VE TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSLİĞİ

TARIMSAL BİYO TEKNOLOJİ

TARIMSAL GENETİK MÜHENDİSLİĞİ

TEKSTİL MÜHENDİSLİĞİ

TIP MÜHENDİSLİĞİ

TÜTÜN EKSPERLİĞİ YÜKSEKOKULU

UÇAK ELEKTRİK – ELEKTRONİK

UÇAK GÖVDE- MOTOR BAKIM

UÇAK MÜHENDİSLİĞİ

UÇAK VE UZAY MÜHENDİSLİĞİ

UZAY BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİLERİ

UZAY MÜHENDİSLİĞİ

VETERİNER FAKÜLTESİ

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ

ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ PROGRAMLARI

ZOOTEKNİ

 

EŞİT AĞIRLIK MESLEK ÇEŞİTLERİ

İŞLETME BİLGİ YÖNETİMİ

İŞLETME ENFORMATİĞİ

KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA VE ONARIM

 

SÖZEL VE DİL MESLEK ÇEŞİTLERİ BULUNMAMAKTADIR.

Ödeme Sistemi Logoları
Güvenli Ödeme
3M AKADEMİ
Şifreyi yenile
× Whatsapp İletişim
Shopping cart