Sarı Öküz

Bu yazımızda Sarı Öküz Adlı Hikayeyi Ele alacağız.

Ormanın birinde aslanlar toplanmış.

Sarı Öküz

“Yahu!” demişler, “Hesapta kralız, açlıktan öleceğiz birader. Maymuna saldırsak, ağaca kaçıyor; fillere saldırsak, fazla büyük. Ceylanlar hızlı, yetişemiyoruz; kuşa dalsak, uçuyor; e balık yakalayacak halimiz de yok. Ne yapsak?”

Bir tanesi “En iyisi, öküzlere saldıralım.” demiş, “İri yarı görünüyorlar ama ne pençeleri var ne dişleri… Tam dişimize göre!”

Olur mu? Olur.

Hücum!

Ama evdeki hesap çarşıya uymamış; öküz, öyle yabana atılacak hayvan değilmiş meğer. Organize oluyorlar, topluca savunma yapıyorlar, püskürtüyorlarmış. Aslanlar aç bilaç.

“Ne yapsak, ne yapsak? Tilkiye danışalım.” demişler.

Tilki “Kolay!” demiş, “Beni, öküzlerin yaşadığı zengin otlakların prensi yapın, işinizi halledeyim.”

Kabul etmişler.

Tilki, elinde beyaz bayrakla öküzlere gitmiş, “Saygıdeğer öküzler!” demiş, “Aslında aslanlar uysaldır, sizi de çok seviyorlar. Ama şu aranızdaki sarı öküz var ya, sarı öküz, işte sorun o. Görünce tahrik oluyorlar, canları çekiyor, verin şu sarı öküzü, kurtulun kardeşim, huzur içinde yaşayın!”

Öküz heyeti düşünmüş taşınmış, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” mantığıyla, verivermişler sarı öküzü. Aslanlar da afiyetle yemiş.

Bir gün, iki gün… Tilki gene gelmiş. “Bakın gördüğünüz gibi, saldırılar kesildi, mutlu mutlu yaşıyorsunuz.” demiş ve eklemiş: “Ama şu benekli öküz var ya, benekli öküz, o burada olduğu sürece size rahat yüzü yok arkadaş, canları çekiyor, verin, kurtulun!”

Öküz heyeti düşünmüş, “Otlağın selameti için…” teslim etmiş benekli öküzü.

Üç gün, dört gün… Tilki gene gelmiş. “Kuyruğu uzun olanı… Burnu beyaz olanı… Tombul olanı…” Tek tek alıp, gitmiş.

Otlak seyrelmiş. Aslanlar semirmiş. Bir gün tilki gelmemiş! Gerek kalmamış çünkü. Direkt aslan gelmiş.

“Hanginizi istiyorsam, canım hanginizi çekiyorsa, onu vereceksiniz!” demiş. Otların arasında tir tir titreyen, tek tük kalmış öküzler, “Keşke sarı öküzü vermeseydik!” demiş ama iş işten geçmiş.

Bertolt Brecht

Kaynak: http://kisiselgelisimim.com/sari-okuz/

Diğer Hikayeleri Okumak İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp