H&M’NİN BAŞARI HİKAYESİ

Bu yazımızda H&M’nin başarı hikayesini alacağız. H&M ile ilgili merak ettiğiniz soruları, nasıl başarıyı yakaladığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kişisel gelişim başarı hikayeleri arasında etkileyici bir yeri olan H&M’nin Başarı Hikayesi sizlere de ışık tutacağına inanıyoruz. Diğer firmaların ve kişilerin başarı hikayelerini sitemizden bulabilirsiniz. Başarı hikayeleri  herkese ilham veren hikayelerdir. Okuyarak kendi başarınızın temellerini atabilir, siz de kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

 

H&M’nin Başarı Hikayesi

Herkes iyi giyinmek ister. Ve bunu genellikle en düşük maliyetle yapmak isterler. Günümüzde hem orta maliyetli, hem yüksek kalite sunan giyim mağazalarının başında gelen H&M, İsveçli bir giyim şirketidir ve fiyat/performans açısından oldukça iyi ürünler üretir. H&M, çocuklara, gençlere, erkek ve kadınlara geniş yelpazede iyi giyim kuşam imkanı sunar ve bunu en kaliteli şekilde yapan firmalardan bir tanesidir. Günümüzde Türkiye’de de oldukça yaygınlaşan H&M mağazaları modaya yön vermektedir. Genellikle günlük kıyafet pazarlaması yapan H&M, bunun dışında parfümeri, aksesuar ve iç giyim imkanları da sunmaktadır.

Şirket 1947 yılında Erling Persson tarafından kuruldu. İlk kurulduğu sıralar “Hennes” ismiyle bilinmekteydi. Bu isim İsveç dilinde “hers (kadınların)” anlamına geliyordu. İsimden de anlaşılacağı gibi, ilk kurulduğu sıralarda yalnızca kadın giyim üzerine ürünler üretiliyordu. Şirket 1968 yılına kadar bu ismi kullanacaktı ve pazarda yerini sağlamlaştıracaktı. 1968’e gelindiğinde, Persson hizmet alanını genişletti ve Mauritz Widforss firmasının hisselerini alarak Hennes’i bu şirketle birleştirdi. Birleşmeden sonra yeni isim Hennes&Widforss olmuştu ve artık yalnızca kadın giysileri değil, erkek giysileri de üretiliyordu. Çok geçmeden Persson firmanın ismini kısalttı ve H&M’de karar kıldı. H&M’in başarısı İsveç sınırlarını aşacaktı.

İsveç sınırları içerisinde birçok mağaza açılması ve büyük sükse yaratılması sonucu, firma ilk franchising girişimlerini İsveç’in komşuları olan kuzey ülkeleri Norveç ve Danimarka’da başlattı. Daha sonra H&M mağazaları Birleşik Krallık ve İsviçre sınırlarına da girecekti. H&M ürünleri sadece İsveç ya da diğer Viking ülkelerinde değil, Avrupa’nın yavaş yavaş her kesiminde gözde olmaya başlamıştı. 1973 yılına gelindiğinde artık H&M iç giyimde de üretimler yapmaya başlamıştı ve o zamanlar oldukça popüler olan İsveçli pop grubu ABBA üyesi Anni Frid Lyngstad ile iç çamaşırı reklamları yaparak bu alanda da büyük satış başarıları yakalamıştı. 1982’e gelindiğindeyse Erling Persson şirketin dizginlerini oğluna bırakmaya karar verdi ve Steffan Persson H&M’in yeni CEO’su oldu. Oğlu da babasının başarılarını devam ettirdi ve 80’lerin ortalarına gelindiğinde Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu H&M şubesi barındırıyordu.

90’lara gelindiğinde yapılan satışlardan gelen sermaye artık oldukça ciddi rakamlara ulaşmıştı ve bu da şirketin daha gözü pek atılımlar yapmasına imkan vermişti. Reklam konusunda sınır tanımayan H&M’in yeni yüzleri artık Linda Evangelista, Naomi Campbell ve Christy Turlington olacaktı. Dünya çapında tanınmaya başlayan H&M’in şirket kârı da aynı oranda artıyordu. Artık kimse H&M’in önünde duramazdı. H&M, moda dünyasına yön veriyordu ve köklerini iyice sağlamlaştırmıştı. 1998 yılına gelindiğinde internet üzerinden de alışveriş imkanı sağlamaya başlayan H&M, bu konuda da dünyadaki ilklerden bir tanesiydi.

H&M milenyuma büyük başarılarla giriyordu. İlk defa Avrupa dışında bir yerde bir H&M mağazası açılıyordu. New York, Avrupa dışında ilk H&M mağazası açılan şehir oldu. 2007 yılına gelindiğinde Asya kıtasında ilk H&M mağazaları açılıyordu. Hong Kong ve Şangay’da H&M mağazaları açılmıştı. 2009 yılında H&M Home da hizmet vermeye başladı ve H&M ev eşyaları pazarına da girmiş oldu. Bu konuda da oldukça iddialı satışlar yapıldı ve başarılı geri dönüşler alındı.

2013 yılına gelindiğinde H&M dünya çapındaki kıyafet israfının önüne geçmek için bir girişim başlattı. Giymediği kıyafetleri bağışlayan müşteriler H&M’den indirim kazanıyorlardı. Daha sonra bağışlanan bu kıyafetler ham madde pazarında kullanılıyordu ve dünya çapındaki giyim kuşam israfının bir nebze de olsa önüne geçiliyordu.

Bugün H&M dünyada tam 62 ülkede satış yapıyor. Toplam 4000’den fazla mağaza ve 132,000’den fazla çalışana sahip durumda. Zara’dan sonra giyim sektöründe 2. en büyük firma ünvanını bulunduruyor ve her geçen gün daha da büyüyor. 2016 yılında 21,73 milyar dolarlık bir şirket değerine ulaşıldı ve bu değer giderek artıyor. İsveç’te küçük bir işletme olarak işe başlayan, yalnızca kadınlara hizmet veren Hennes

şirketi, bugün her yaşta ve her cinsiyette tercih önceliği olan bir dünya devi haline gelmiş durumda. H&M’in moda sektöründeki başarısı tartışılmaz, ilham verici.

Kaynak: http://www.basariokulu.org/hmin-basari-hikayesi

Diğer Tüm Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp