MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI  ÖĞRETMENLERLE  İTTİFAK YAPMALI

Günümüzde en moda  kelime  olsa gerek “ittifak”…Türk Dil Kurumuna  göre ittifak kelimesinin anlamı :  Anlaşma ,uyuşma ,bağlaşma

Artık  Milli Eğitim Bakanlığının da  öğretmenlerle  “ANLAŞMA” yapma zamanı geldi de geçiyor. Bakanlığa yardımcı olmak için , ittifak yapılacak   birkaç  konu başlığı ve gerekçesini sıralayayım.

Sınıf öğretmenleri  ile  ittifak yapılmalı :

Bakanlıkta  üvey evlat denebilecek bir branş varsa o da sınıf  öğretmenliğidir.Tayin ve yer değiştirme konusunda mucizeden başka  şansı olmayan bu branşta görev yapan arkadaşların bir de ek ders adaletsizliği söz konusu…

Branş öğretmenlerinin  haftada 15 saat maaş karşılığı derse girme zorunluluğu bulunurken ,Sınıf  öğretmenlerinin  haftada  18 saat maaş karşılığı derse girme zorunluluğu bulunmaktadır.Bu da haftalık 3 saat aylık  ise12 saat daha az ek ders almalarına neden olmaktadır.

Okul öncesi öğretmenleri ile ittifak yapılmalı :

Sınıf  öğretmenleri  gibi okul öncesi  öğretmenleri de  haftada 18 saat maaş  karşılığı girmek zorunda.Ve aynı haksızlığa bu arkadaşlarımız da uğramaktadır.

Ayrı bir sorun  olarak ; Okul öncesi öğretmen arkadaşlarımızın teneffüs hakkı bulunmamaktadır.Bu durum hem  öğretmenin hem de  öğrencilerinin  performansı açısından  olumsuz olarak değerlendirilmektedir.

Müzik ve Görsel Sanatlar öğretmenleri ile ittifak yapılmalı :

Ortaokullarda  her sınıf kademesinde  yazıyla  bir , rakamla da  1 ders saati  olan bu  iki branş öğretmenleri ders sayısının azlığından  şikayetçi durumdadır.Öğrencileri tanımaya fırsat  olmadan dönem sonu gelmektedir.Bu durumun düzeltilip ders sayısının sınıf bazında haftalık en az  iki saat yapılması gerekmektedir.

İkinci üniversite bitirip alan değişikliği bekleyenler ile  ittifak yapılmalı :

Kadrolu  öğretmen iken ; yeniden Üniversite giriş sınavlarına girerek , bin bir zorlukla hem öğretmenlik hayatlarını devam ettirip hem de ikinci üniversitesini bitiren öğretmenlerde diplomasını aldıkları alanda  görev yapabilmelidirler.

Öğretmenlerimizi dinamik ve güncel tutmak , ikinci üniversite  okuyarak kendini daha başarılı daha mutlu olabileceği bir alanda görmek  isteyen öğretmenler  için  ve norm fazlası  öğretmenlerin hakkaniyetli  şekilde eritilebilmesi için diplomaya dayalı alan değişikliği her yıl yapılmalıdır.

 

Daha bir çok konu ve  başlık  açılabilir İttifak  için…Bakanlığımız en kısa zamanda  çözüm  için adım atarsa ,  ittifak meyvelerini verir , gayemiz olan öğrencilerimizi en  iyi şekilde yetiştirme konusunda bir adım daha yol almış oluruz.

Saygılarımla…

 

Murat Mehmet Güler

Eğitimci -Yazar

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp