Nasıl Başarılı Olunur?

Bu Yazımızda Nasıl Başarılı Olunur adlı kişisel gelişim Yazısını Ele alacağız.Bunun Gibi Diğer Kişisel Gelişim Yazılarını Okumak İçin Tıklayınız

nasıl başarılı olunur

Kişisel Gelişim yolunda ilerlerken başarı da bizimle gelecektir. Ancak bu yolda başarının ne olduğunu ve nasıl ulaşılacağını bilmemiz gerekir.

Başarı nedir?

Başarı sahip olmayı istediğin her şeyi elde etmektir. Planlarınızı elde ederek uyandığınızda hissettiklerinizdir.

Başarı duygusu size sokakta gururlu, başı dik ve mutlu olarak yürüme imkânı sağlar.

Nasıl başarılı olunur?

Ortak inançların aksine, başarılı ya da başarısız insan yoktur. Bunun yerine başarılı olma potansiyelini gerçekleştirmiş ya da başarılı olma potansiyelini gerçekleştirmemiş insan vardır. Oysaki her insan aynı potansiyele sahiptir.

Başarılı olmak için yapmanız gereken tek şey başarılı insanların ne yaptığını bilmektir veya öğrenmektir. Alttaki maddeler size kendinizi bu alanda nasıl geliştireceğiniz konusunda yardım edecektir.

Bizi başarısız yapan nedir?

Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsanız potansiyelinizi sınırlandırarak sizi başarısız kılan kavramları iyi bilmelisiniz.

Yanlış İnanışlar: Yanlış inanışlar, doğru olmayan şeylerle kendimizi engellediğimiz düşüncelerdir. Örneğin “Ben bu ülkede asla iş bulamam.” düşüncesi olabilir. Yanlış inanışlar potansiyelinizi ve başarınızı sınırlandırır. Kurtulmanın yolu ise başarılı olmak için ne yapmanız gerektiği hakkında daha çok bilgiye sahip olmaktır. Yanlış inanışlar başarınızı sınırlandıran tek etken değildir ancak sadece bu bile hayatınızı berbat edebilir.

Dış Kontrol Odağı: Bu, kişinin çevresinde olup biten her şeyi dış faktörlere bağlamasıdır. Örneğin başarısız olduğumuz bir sınavda bunu kendimizin yetersiz çalışmasına değil sınavın zor oluşuna bağlamamız dış kontrol odağıdır. İç kontrol odağı ise çevrenizde olup biten her şeyin sizin kontrolünüz dâhilinde olduğu inancını size yükler. Eğer başarılı olma konusunda ciddi iseniz bunun yolunun dış kontrol odağından değil iç kontrol odağından geçtiğini bilmelisiniz.

Sebat Eksikliği: Bir iki başarısızlığın ardından yapılması gereken ve iyi olan nedir? Ümidini kesmek mi? Başarılı insanlar, ümidini kesmeyenlerdir. Onlar, her şey onlara karşı olsa bile ve birçok başarısızlık yaşamış olsalar bile istediklerini elde edene dek durmadan çalışanlardır. Siz de öyle olmak istiyorsanız defalarca hayal kırıklığına uğrasanız dahi tekrar ayağa kalkın ve çalışın. Kişisel gelişim size sabrın ne denli büyük fırsatları ayağınıza getireceğini gösterecektir.

Esneklik Eksikliği: Esneklik, dış koşullara uyum sağlama yetisidir. Yani izlemekte olduğunuz yöntem başarısız olduğunda size sonuca ulaştıracak koşullara uygun başka yöntemler denemektir. Yüksek esneklik, değişimlere uyum sağlama ve şansını artırma yetisi kazandıracaktır.

Planlama Eksikliği: Eğer hayatınıza dair bir planınız yoksa başka insanların planlarının bir parçası olursunuz. Onlar uygun bir pozisyonda yüksek paralar kazanırken siz seyirci olarak onları izlersiniz.

Özgüven Eksikliği: Yüksek bir özgüveniniz yoksa fikirlerinizi sunmada utangaç olursunuz ve birileri bunun mümkün olmadığını söylediğinde çabucak vaz geçersiniz. Risk almaktan korkabilirsiniz ancak korkunuz sizi başarılı olmanız için karşılaştığınız fırsatları tepmenize neden olur. Başarılı olma şansınızı artırmak için kendine güven duygusunu geliştirmiş olmalısınız. Kişisel gelişim alanında çalışmalar yapmak size özgüven alanında kendinizi geliştirme imkanı sağlayacaktır.

Kaynak Eksikliği Düşüncesi: Yeterli kaynağa sahip olmadığınız düşüncesine kapılmayın. Elinizde bir kaynak olmadan da başarılı olabilirsiniz. İstediğini elde etmiş kişiler her zaman yeterli kaynağa sahip kişiler değildir.

Başarı ile İlgili Korkular: Korkunun türleri vardır: Başarılı olma endişesi sonuca götürürken başarısız olma korkusu sizi hataya sürükler. Korkular aynıymış gibi görünse de hayatınıza olan etkileri son derece farklıdır.

Başarıya Giden Yol

Üstte yazılanlar ışığında ilerlediğinizde başarıya giden yolda sürprizler yaşamayacaksınız.

Bu yolda muhtemelen reddetme, acı, hayal kırıklığı gibi birçok cesaret kırıcı engel olacak. Ancak yolun sonuna ulaştığınızda kendinizi mutlu ve muzaffer hissedeceksiniz.

Karşınıza çıkan tüm engelleri aştığınız için kendinizle gurur duyacaksınız. Yazının başında belirtilen duyguları yaşayarak muazzam bir şekilde mutluluk ve memnuniyet duyacaksınız. Kısacası, başarılı olmanın ödülünü alacaksınız.

Kaynak: http://kisiselgelisimim.com/nasil-basarili-olunur/
En İyi Bilgelik Hikayeleri

En iyi motivasyon hikayeleri, en iyi bilge hikayeleri, en iyi motive edici hikayeleri sitemizden okuyabilirsiniz. Başarı hikayelerini okumak için sitemizi ziyaret ediniz. Markaların başarı hikayeleri, yaşanmış hikayeler, bilgece hikayeler aradığınız her şey 3M Akademi hikayeler kategorisinde yer almaktadır. Sınav motivasyonu için hikayeler, moral motivasyon için hikayeler, felsefe hikayeleri, yaşanmış gerçek hikayeleri sayfamızda bulabilirsiniz. Felsefi kısa hikayeleri okumak için sitemizi ziyaret edin. En güzel kısa hikayeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

En İyi Hikayeleri Okumak İçin Tıklayınız. 
[us_cta title=”En Güzel Hikayeler” btn_link=”url:https%3A%2F%2F3makademi.com%2Fhikayeler%2F|||”]Tüm Hikayeleri Görmek İçin Tıklayınız[/us_cta]

3M Akademi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp