Tübitak Bilim Fuarı İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Tübitak Bilim Fuarları ile ilgili Tübitak’a en çok sorulan sorular ve cevaplarını sizler için derledik. Tübitak projelerinizi hazırlarken sizlere fikir ve klavuz olabilmesini umut ediyoruz. Tübitak Bilim Projelerinizde başarılar dileriz.

Bilim fuarını gerçekleştiremez isek, TÜBİTAK’tan aldığımız nakit desteği iade etmemiz gerekir mi?
TÜBİTAK tarafından okullara nakit destek verilebilmesi için her bir okuldan ıslak imzalı taahhütname alınacaktır. Bu taahhütname çerçevesinde, eğitim yılı sonuna kadar en az 20 proje katılımı ile bir bilim fuarı düzenleyip, bu fuara ait görselleri ve sonuç raporunu (fuar hakkında özet bilgi ve sayılar) web sitemize yüklemeyen okullar, aldıkları desteği 15 gün içinde iade etmek zorundadırlar.

İlkokullar destek kapsamında mıdır?
Sadece 5-12. sınıflar destek kapsamındadır.

Okulumuz/öğrencilerimiz ekonomik olarak böyle bir etkinliğe katılmaya müsait değil.
TÜBİTAK Bilim Fuarları her ekonomik/bilişsel seviyedeki öğrencinin proje yapabileceğini göstermeyi hedeflemektedir. Evde ve çevrede bulunan basit malzemelerle hazırlanan projeler beyaz kağıda raporlanarak, kullanılmış kolilerden bile yapılabilecek proje kartonunda, okulda bulunan sıralar üzerinde sergilenecek şekilde tasarlanabilmektedir. Elbette maddi kaynak gerektiren projeler de tasarlanabilir ama böyle bir gereksinim olmadığını hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimiz anlaması ve uygulaması beklenmektedir.
Aynı şekilde, fuarlar düzenlenirken, kiralık standlar, kaliteli matbaa/reklamcı ürünü afişler, açılış kokteylleri, davetiyeler, vs gerekmeden çok sade bir şekilde planlanması bizim tercihimizdir. Fuarlarda odak noktası öğrencilerin proje posterleri ve sunumları olmalıdır.

“Güvenlik kodu hatası” mesajını alıyorum ve kayıt yaptıramıyorum.
Güvenlik kodunın yanında bulunan yenile linkine tıklayarak kodu yenilemeniz gerekmektedir. Özellikle BACK/GERİ butonu ile sayfaya geri döndüğünüzde en anlaşılır kodu görene kadar kodu yenileyin. Daha sonra küçük/büyük harf kurallarına uyarak kodu girin.

Hangi okullar destek kapsamındadır?
Devlet ortaokulları ve liseleri destek kapsamındadır. Bilsemler ve özel okullar destek kapsamında değildir.
2013 yılı için sadece MEB tarafından seçilen pilot okullar ve kısa bir süreliğinde başvuru aldığımız gönüllü okullar destek kapsamındadır. Kesin kayıt işlemi 1000 okul kaydına ulaştığında durdurulacaktır.
2014 yılı için bütün devlet ortaokulları ve liseleri destek kapsamında olacaktır.

AR-GE projeleri fuar kapsamında değerlendirilebilir mi?
http://bilimiz.org/kılavuzlar.html adresinde bulunan kılavuzlarda belirtilen bütün proje türleri destek kapmasındadır. AR-GE projeleri de kılavuzlarımızda bulunmaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarlarının Bu Benim Eserim vb programlarla ilişkisi nedir?
TÜBİTAK Bilim Fuarlarına, bilimsel süreçle test edilebilen her türlü hipotezin araştırıldığı araştırma projeleri katılabilecektir. Öğrencilerin yarışma stresinden uzak eğlenceli bir ortamda proje hazırlama ve sunma deneyimi kazanmaları amaçlanmaktadır. Bu yöntemle bilimsel proje hazırlama kültürünün tabana yayılması hedeflenmektedir. Bu Benim Eserim ve benzeri proje yarışmalarında ise yine bilimsel yöntem ve süreçlerden geçerek hazırlanmış projelerin belirlenen kriterler doğrultusunda yarışması amaçlanmaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları için hazırlanan projelerden uygun olanlar öğretmenlerin teşviki ile Bu Benim Eserim ya da TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması gibi proje yarışmalarına katılabilirler. Bu anlamda TÜBİTAK Bilim Fuarları ülkemizde düzenlenen bilimsel proje yarışmalarına temel ve proje kaynağı oluşturmaktadır. Bu gibi yarışmalarda sergilenmiş olan projeler de TÜBİTAK Bilim Fuarlarında sergilenebilirler.

Katılım sertifikalarını ne zaman göndereceksiniz? Formatı nasıl olacak?
Katılım sertifikaları fuarlar tamamlandıktan sonra okullara kargo yolu ile ulaştırılacaktır.

Örnek proje fikirlerine nereden ulaşabiliriz?
Bu konuda en kapsamlı içerik www.sciencebuddies.org adresinde bulunabilir.

Süreci kısaca özetleyebilir misiniz?
1. Sistem üzerinden kesin kayıt yapılması.
2. Projelerin belirlenmesi.
3. Proje özet bilgilerinin sisteme girilmesi.
4. Fuarın düzenlenmesi.
5. Fuara ait şablon raporun doldurulması, görsellerin sisteme yüklenmesi.

Okul müdüründen izinsiz fuar düzenleyebilir miyiz?
Okul müdürünün bilgisi dışında fuar düzenlemeniz mümkün değildir. Okul müdürleri veya yetkilendirdiği öğretmenler veya idareciler süreç boyunca web sitemiz üzerinden sürece dahil olabilirler.
İlçemizde bilim şenliği yapılıyor zaten. Okulda yapmamız şart mı?
TÜBİTAK Bilim Fuarları her okulda bilim fuarı düzenleme kültürünü yaymak üzere tasarlandığı için okul dışında yapılacak fuarlar destek kapsamında değildir.

Neden TÜBİTAK Bilim Fuarları?
Her öğrencinin bilimsel bir proje yapabileceği ve her okulun da bir bilim fuarı gerçekleştirebileceği öngörüsünden yola çıkarak 4006 Bilim Fuarları programı açılmıştır. Yarışma ortamı olmadığı için öğrencilerimizin üzerindeki baskı kaldırılarak “her fikir değerlidir” ilkesi ile bilimsel süreç takip edilerek yapılacak olan her türlü proje bu fuar kapsamında değerlendirilebilecektir. Öğrencilere hipotez geliştirme ve hipotezlerini test etme imkanı sağlamak bu programın ana amaçlarındandır.

Aynı zamanda okullarımızda hiçbir masraf yapılmadan, sadece okulun imkanları (sıra, masa, koridor, bahçe, vs.) kullanılarak bir bilim fuarı gerçekleştirilebileceği fikrini hayata geçirmek istiyoruz.

Sonuç olarak, her öğrencinin “bilime iz bırakabilmesini” sağlayacağını düşündüğümüz bu program, öğretmenlerimizin süreci anlaması ve öğrencilere doğru bir şekilde aktarması ile gerçekleşecektir. Süreç ile ilgili her türlü soru ve sorunlarınızı bt4006@tubitak.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.

Özel okullar başvurabilir mi?
Pilot çalışmamıza özel okullar katılamamaktadır.

Para desteği ile ilgili…
Para desteği MEB üzerinden okullara aktarılacaktır.
Harcamaya usül ilke ve kurallar MEB tarafından sizlere duyurulacaktır.
Para desteğinin esas amacı, verilen desteğin öğrencilerin projelerinde veya fuar hazırlıklarında kullanılması değildir. TÜBİTAK Bilim Fuarlarının çıkış noktası okul ortamında okulun imkanlarını kullanarak bilim fuarı düzenlenmesidir. Diğer bir önemli nokta ise öğrencilerin çevrelerinde varolan malzeme ve kaynakları kullanarak proje geliştirmeleri ve sunmalarını sağlamaktır.

Kayıt sırasında girdiğimiz bilgileri değiştirebilir miyiz?

Kayıt sırasında verilen bilgiler kullanıcı ismi ve şifre kullanılarak değiştirilebilir.

Ön kayıt işlemi ile ilgili işlemler:

28 Şubat 2013’de gönüllü okul kaydı yeniden kısa süreliğine açılacaktır.
Ön kayıt işleminde girilen e-posta adresine “kesin kayıt yaptırabilirsiniz” mesajı geldikten sonra www.bilimiz.org adresinden kesin kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Okul müdürlerinin kesin kayıt işleminden haberdar olması gerekmektedir. Bunu sağlamak ön kayıt işlemini gerçekleştiren kişinin sorumluluğundadır. Okul müdürünün onayı alınmadan yapılan kayıtlar silinecektir.

Ön kayıt işlemi, toplam 1000 kayıt sağlanana kadar devam edecektir.

1000 okul kaydı tamamlandıktan sonra pilot okul listesinden veya gönüllü okul listesinden okul kaydı yapılmayacaktır.

Tübitak Bilim Fuarı Egzersiz Plan Örneklerini Aşağıda ki Tablodan İndirebilirsiniz.

[table id=6 /]

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp