Walt Disney’in başarı hikayesi

Bu yazımızda Walt Disney’in başarı hikayesini alacağız. Walt Disney ile ilgili merak ettiğiniz soruları, nasıl başarıyı yakaladığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kişisel gelişim başarı hikayeleri arasında etkileyici bir yeri olan Walt Disney’in Başarı Hikayesi sizlere de ışık tutacağına inanıyoruz. Diğer firmaların ve kişilerin başarı hikayelerini sitemizden bulabilirsiniz. Başarı hikayeleri  herkese ilham veren hikayelerdir. Okuyarak kendi başarınızın temellerini atabilir, siz de kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

Walt Disney’in Başarı Hikayesi

Walt Disney  tam adıyla Walter Elias Disney, 5 Aralık 1901 tarihinde, Amerika’nın Chicago eyaletinde dünyaya geldi. Ardında devasa bir medya şirketi bırakan bu başarılı isim, 15 Aralık 1966 tarihinde ise hayata veda etti. İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, Flora Disney ve Elias Disney’in beş çocuğundan biriydi.

Ailesinin ekonomik durumu oldukça kötü olan Disney, sürekli çalışmak ve para kazanmak zorundaydı. Neredeyse sefalet içerisinde geçen hayatı bir gün minik bir fareyle tanışmasıyla tamamen yön değiştirdi.

Walt Disney’in Gençlik Yılları

Fazlasıyla zor bir çocukluk dönemi geçiren Walt Disney’in ailesinin ekonomik olanakları oldukça kötüydü. Bunun yanında hasta olan babası çalışamadığından eve bir kazanç da girmiyordu. Ailenin beş çocuğundan biri olan Walt, girebildiği her işe giriyor ve ne kazanırsa evde ekmek parası bekleyen ailesine götürüyordu. Henüz çok küçük yaşlarda, daha hava aydınlanmadan evden çıkıyor, iki kilometreden fazla yol yürüyüp, kapı kapı dolaşarak gazete satıyordu. Ancak kazandığı o kadar azdı ki, bırakın ailesini kendi karnını doyurmakta bile güçlük çekiyordu. Öte yandan sürekli çalışmak zorunda olduğu için eğitimine de düzenli devam edemeyip bir süre sonra tamamen bırakmak zorunda kaldı.

Walt Disney maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimini tamamlayamadığı için herhangi bir mesleğe sahip değildi. Bu sebeple girdiği işlerin genelinde tutunamıyor ve kısa bir süre sonra ayrılmak zorunda kalıyordu. Walt için hayat bu denli zor geçerken bir de babasının ölümü onu derinden sarstı. Yeterince para biriktirip babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve uzunca bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Annesi oğluna güveniyor ve her konuda destekliyordu. Hayatın getirdiği tüm zorlukların yanında Walt’ın en büyük zevklerinden biri kitap okumaktı. Kazandığı paradan zar zor bir miktar ayırarak kendine çok nadir de olsa kitaplar alıyordu.

Walt Disney’in Minik Fareyle Değişen Hayatı

Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamlayan Walt, tekrar ailesinin yanına Chicago’ya döndü. Burada da sürekli çizimler yapıyor, gazete ve dergilere yolluyor; ancak bir türlü istediği beğeniyi alamıyordu. Az da olsa düzelmeye başlayan hayatında yeniden karamsarlık hakim olmuştu. Bakmak zorunda olduğu annesi ve kardeşleri için hiçbir kazanç sağlayamıyordu. Walt Disney, çalıştığı bir gazeteden yeterince yaratıcı olmadığı için kovulmuştu.

Walt Disney henüz çok küçük bir yaştayken babasına, ileride bir sanatçı olacağını söylemişti. Hayalinin gerçekleşmesini öyle çok istemiş olmalı ki tüm olumsuzluklara rağmen yılmadı ve çizim yapmaya devam etti. Bir gün yine çizim yaptığı esnada odada bir tıkırtı sesi duydu. Küçük bir fare tahta zemin üzerinde hareket ediyordu. Disney ilgisini çeken bu fareyi izlemeye ve beslemeye başladı. Bir süre sonra ise bu ikili arasında bir arkadaşlık oluşmuştu. Walt Disney bu sevimli küçük arkadaşını o kadar sevmiş ve alışmıştı ki bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney’in hayatının dönüm noktası oldu.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı, sonrasında da arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden bahsetti. Bu küçük fareye ilk olarak “Mortimer” adı verilmiş, ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle “Mickey Mouse” olarak değiştirildi. Mickey Mouse adını verdikleri fare ile 1928 yılında ilk filmleri olan “Steamboat Willie” (İstimbot Willie) çekildi. Bu iki arkadaş ellerindeki son meteliğe kadar harcadıkları bu filmde ya büyük başarı sağlayacak ya da yoksul hayatlarına kaldıkları yerden devam edeceklerdi. Ve istenen oldu. Film izlenme rekorları kırdı…

Walt Disney’in Atılım Yılları

İlk filmden sonra talih tam anlamıyla Walt Disney’e gülen yüzünü göstermeye başladı. Kardeşi Roy ile birlikte Walt Disney Productions’u kurdu. Kurdukları bu şirketin dünyanın en ünlü film yapımcılarından biri olacağını kendileri bile hayal edememişti. Şimdi ise Hollywood’un en çok kazanan film şirketi konumunda.

Disneyland Projesi ve Başarısı

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir park olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum,” dedi. İkinci eğlence parkı ise Florida’nın Orlando kentinde açıldı. Daha sonra da dünyanın bazı yerlerinde Disneyland zinciri büyümeye devam etti. Şimdilerde Florida ve Kaliforniya’da bulunan iki Disneyland, dünyanın en pahalı tema parkları arasında yer alıyor.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı. Bunun yanında 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak firması ve 11 televizyon kanalı olmak üzere birçok eserde adının yaşanmasını sağladı. 48 kez Oscar’a, 7 kez Emmy ödüllerine aday gösterildi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi. 1995 yılında ise Fox televizyonunu şirketine dahil etti.

Çizgi dünyasının babası Walt Disney’in hayatı, hayallerinin peşini asla bırakmayanların er ya da geç hedeflerine ulaşacağını gösteren müthiş bir örnek olarak alınabilir.

Kaynak: https://paratic.com/walt-disney-minik-fareyle-baslayan-oykusu/

Diğer Tüm Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp