İşlem Karesi Nedir,İşlem Karesi Nasıl Oynanır,İşlem Karesi Zeka Oyunu Kuralları,İşlem Karesi Oyunu Oynama Yöntemlerini Öğrenmek İçin Yazımızı İnceleyebilirsiniz.Bu Yazımızda Zeka Oyunlarından İşlem Karalama oyunu tanıttık.Diğer Zeka Oyunları Nelerdir Öğrenmek İsterseniz burayı tıklayınız.Tüm Zeka Oyunları Kurallarını İsimlerini Oynanış Şekillerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

KARE KARALAMACA NEDİR?

İşlem Karalamaca, satır ve sütunların başlarındaki sayılara riayet ederek bulmacayı karalamaya ve sonunda bir resim ortaya çıkarmaya dayalı bir oyundur. Kare karala oyununun Nonogram, Picross, Griddlers Hanjie, Japanese Crosswords, Paint by Numbers gibi isimleri de vardır. Çok eğlenceli olan bu oyunun kuralları ise oldukça sadedir.

Nonogram oyununun hikayesi şöyledir: 1987 yılında grafik editörü Non Ishida gökdelenin ışıklarının açık veya kapalı olmasına dayalı bir resim çıkartarak bir yarışmada ödül kazanır. Bu görüntü bulmaca için fikir oluşturmuştur ve ertesi yıl “Pencere Sanatı Bulmacası” adı altında bulmacalar yayınlanmaya başlamıştır. Bunun üzerine Non Ishida adını ve diagram kelimesini birleştirerek bulmacaya nonogram adını verir ve tüm dünyaya duyurur. Bu duyurmada The Telegraph gazetesinde bulmacasının yayınlanıp beğenilmesi de etkilidir.

KARE KARALAMACA NASIL OYNANIR?

Kare karalama oyununun kuralları oldukça basittir.

Tablodaki satırların ve sütunların başındaki sayılar, o satırda veya sütunda karalanması gereken blokları göstermektedir.

Satırın veya sütunun başında birden fazla sayı varsa o satırda veya sütunda birden fazla blok vardır. (Örneğin bir satırın başında 4 3 yazıyorsa o satırda 4 karelik bir blok ve 3 karelik bir blok vardır.)

Bloktaki kareler birbirine bitişik olmalıdır.

Bloklar arasında en az bir tane boş hücre bulunmalıdır. Bu kural size çözümde çok yardımcı olacaktır.

KARE KARALAMACA ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

Önce büyük bloklardan başlayabilirsiniz.

Birden fazla bloğun bulunduğu satır ve sütunları bulmak da kolaydır.

Bazı blokların yerini tam olarak bilmeseniz bile bloğun bir kısmının yerini bazen kesin olarak bilebilirsiniz.

 

İŞLEM Karalama-Kare Karalama Nedir Nasıl Oynanır” yazısında bir düşünce

  1. ömer diyor ki:

    biraz daha fazla taktik lazım 8.sınıf öğrencisiyim sınav zeka oyunlarından ve hocamız gıcık [yani zor soruyor] aralarda kaç kare bırakakcağımızı nasıl bulacağımı bilmiyorum o yüzden sıkıntı biraz yardımcı olursanız sevinirim
    teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp