Tarihin gördüğü en büyük askeri ve siyasi dehalardan biri olarak nitelendirilen,Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid’i 1402 Ankara savaşında yenilgiye uğratarak tarihe ün salmış Çağatay Hanlığının komutanı Timur’un başarılarının altında gizlenen hikayesini yazımızda paylaşacağız.Tarihimizde savaş kaybetmeyen ender komutanlardan biri olan Timur hepsi zaferle sonuçlanan 17 sefer düzenlediği tarihte yer alır.Büyük bir stratejist olan Timur, 300 kişilik bir kuvvetle 10 bin kişilik bir orduyu yenmiştir.Sağ ayağı aksak bir şekilde yürüdüğü için kendisine Farsça Timurlenk,Türkçe olarak da aksak Timur denilmekteydi.Gelin ,başarısını bir karıncaya borçlu olduğunu söyleyen Timur’un hikayesini okuyalım.

Karınca Cesareti Ve Timurlenk

Çağatay Hanı’nın emrinde çalışan orta dereceli bir komutan olan Timur 1000 kişilik bir kuvvetle dostuna (Fahreddin) yardım etmiş geri dönüyordu.Hem yardım ettiği için mutluluk ve gururu hem de adamlarını kaybettiği için üzüntüyü yaşıyordu. Hiç beklemediği bir anda saldırıya uğradı. Bu saldırıya karşılık verildi ama Timur sağ elinden ve ayağından ok yemişti.
 Timur acıyla bir duvarın önüne oturdu. Eli ayağı tutmaz bir durumda hiçbir gücü kalmadığını düşünüyordu. Çok üzgündü ve her şeyin bittiğini biliyordu. 34 yaşında hayatının baharında kurduğu tüm hayalleri bir bir uçup gidiyordu. Bunları düşünürken başını çevirdi ve bir karınca gördü. O karıncayı takip etmeye başladı. O an için Timur’ un hayatında ve düşüncelerinde o karınca vardı sadece ve bir farkındalık yaşadı.

Neydi bu farkındalık? Karınca dayandığı dik duvara tırmanmaya çalışıyor her defasında düşüyordu ve hiç yılmıyordu. Birçok denemeden sonra  karınca o duvarı aşmayı başardı. Timur o an içinden ” Bir karınca bunu başardıysa bende başarırım” dedi. Zayıf düştüğü o durumdan hemen kurtuldu işte o an Timur’un dünyaya hakim olduğu ilk andı. İnancın ve hayallerin gerçeğe doğru yöneldiği ilk andı.

Orta Asya’nın büyük bir bölümünü egemenliği altına alan Timur güçlü bir devlet kurmuştur.

İşte bizlerde günlük yaşamımızda bazen başarısızlıklar ile karşılaşabiliyoruz. Yılgınlığa kapılıyor ve sanki herşey bitmiş hayatımızın sonuymuş gibi dünyamızı karartabiliyoruz.İşte böyle zamanlarda bir çıkış yolunun olduğunu bilmek ve o yolu anlayabilmek güç olabilir.Belki okurken sizinde kendinizi bulabileceğiniz kendinize bende yapabilirim gibi çıkış yolu olabilecek bir başarı hikayesi paylaştık.
Bizler korkumuzun esiri olmak istemiyorsak,onun üstüne gitmeye başlamalıyız.Bizler aslında karınca insanlarız.Ancak bunun farkına bazen varamayabiliriz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp