Şiirlerde yeni teknik ve yöntemler deneyerek eserler veren kendisi için yazmanın ne kadar önemli olduğunu kalbe dokunan sözlerinde anlatmış.Edebiyata güzel eserler bırakmış şairimiz İlhan Berk’in sözlerini paylaşacağız sizinle.

“Nedir yaşamak? Yaşamak benim için dünyayı algılamak, kavramak, bulgulamak, ona bir anlam vermektir. (…) Neler var bu yeryüzünde, dedim. Gördüm ki evler, sokaklar, insanlar, çarşılar, dükkânlar, ağaçlar, ovalar, sular, gök, hep gök ve insanlardı yeryüzü. Büyük bir kitap gibiydi daha çok. (…) Böyle gittim geldim ben de o kitapla. Ne zamana kadar? Yazmaya başlayıncaya değin. Ama yazmaya başlayınca iş değişti, yazmaya başlayınca değiştim. Evler, sokaklar, insanlar hep vardı yine; ama ben evleri, sokakları, insanları bir başka görmeye başladım. İşte bu zaman yazmakla yaşamak birleşti bende. İkisini birbirinden ayıramaz oldum. Daha da önemlisi yazmak, yaşamın yerini aldı. Yazmadan yaşamak diye bir şeyi anlamaz oldum. Artık bir suya, bir eve, bir sokağa, insanlara yazmak için, bir onun için bakar oldum. Bir yaprağı bunun için elime alıyordum, bir sokaktan geçerken, bir kadına, bir adama, bir kuşa, gökyüzüne bakarken, hep yazmak için bakıyordum. Yaşamımın artık başka bir anlamı yoktu, her şey ama her şey yazılmak içindi.”

İLHAN BERK SÖZLERİ

“Ve insanlar da ağaçlar kadar yağmura arzuludur.”

”Her şeyi düşünmeden konuşabilirim, ama seni hep düşünerek susuyorum. “

”Ben sabahlara güneş olmaya gidiyorum, Kimse karanlığa uyanmasın diye…”

“İlk izlenim çok önemlidir. İlk iki dakika kocaman bir yüreği var sanırsın. Sonra bir ömür o yürekte ilk iki dakikayı ararsın.”

“Bir akşam durup dururken dünyanın yaşlandığını gördüm. Görmek yordu beni.”

”Ben sadece sevmeyi biliyorum, Unutmayı öğrenemedim…”

“Uyuyunca geçmez, geçince uyursun…”

“Düşünmeden konuşmanın cezası, konuştuktan sonra düşünmeye mahkum olmaktır.”

“Silmeye alışkın insanlardık… Önce gözyaşımızı sildik, sonra birbirimizi…”

“Kimseyi kırmayayım diyorum, Bir de bakıyorum kendim paramparçayım!”

“Bütün iyi şiirler gösterişsiz, alçakgönüllü yapılara benzerler. Bilgiçlik taslamazlar, büyüklüklerini gizlerler sanki.”

“Kişiyi değiştirir şiir. İnsandaki değişme, değiştirme gücünün ta kendisidir.”

“O kadar içten gülüyordun ki,  İçini kıskandım, için olmak istedim…”

“Eskiden çok eskiden bu dünya daha güzelmiş mesela, Bu bulutlar bu gökyüzü uzanınca dokunacağımız bir yerdeymiş. Şimdi şiirdeymiş bunlar, Her şey bu hesap ruhum.”

“Bir sessizliktir şiirin yazdığı: Yeryüzünün durduğu, soluğunun kesilir gibi olduğu bir sessizlik. Duyulan yalnız.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ilhan-berk-kendi-sozleriyle-aniliyor-iste-ilhan-berkin-hayati-40938932

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp