Menteşe İlçe MEM’in Örnek Projesi “BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR?”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile tüm Türkiye’de Menteşe (Muğla merkez ilçe) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesiyle uygulanan “Bayrağımın Altında Ne Var?” projesi sayesinde öğrenciler hem Türkiye’yi tanıyor  hemde ülkemizi tüm değerleri ile tanıma fırsatı buluyor.Bu proje her il ve ilçede uygulansa daha çok kendinden emin ve ülkesini bilen gençliğin yetişmesine olanak sağlanmış olur.

 1. “GELENEKSEL SAZLARIMIZI TANIYORUZ”
 2. “BAYRAĞIMIZI SIRTINDA TAŞIYANLAR”
 3. “BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR?” OYUN KARTLARI
 4. “ KARE KARE DEĞERLERİMİZ”
 5. “İLLERİMİ BULUYORUM, TÜRKİYE’Mİ ÖĞRENİYORUM”
 6. “SÖYLEŞE SÖYLEŞE TÜRKİYE’M”
 7. “ÇOCUK GÖZÜ İLE BENİM ŞEHRİM”
 8. “ÜLKEM İÇİN BİR DİLEK TUTUYORUM”
 9. “ MUĞLA TÜRKİYE’ DE, TÜRKİYE MUĞLA’ DA YEŞERİYOR.”

temalı proje farkındalık oluşturarak tam hızıyla devam ediyor.

Menteşe İLÇE MEM’in proje kapsamında bilgi notunu ise kamuoyuyla şu şekilde paylaştı;

 

“BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR?” PROJESİ

BASIN BİLGİ NOTU

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile tüm Türkiye’de Menteşe (Muğla merkez ilçe) İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinesiyle uygulanan “Bayrağımın Altında Ne Var?” projesi Muğla Sıtkı KOÇMAN Üniversitesi, Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Menteşe Emniyet Müdürlüğü, Menteşe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası paydaşlığında yürütülmektedir.

Proje süresince yapılan etkinliklerimiz şunlardır:          

 1. “GELENEKSEL SAZLARIMIZI TANIYORUZ”

Geçmişten günümüze her sazda çaldı teller bizi. Geleneksel sazlarımızı tanıtmak üzere dağ köylerinden şehir merkezine ünlü halk ozanımız Aşık Veysel’in dediği gibi “Uzun İnce Bir Yol”a girerek Karadeniz’in kemençesi, Akdeniz’in sipsisi, hegiti, Ege’nin kaba zurnası, Güneydoğu’nun bendirini çocuklarımızla buluşturduk.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sayın Ercan KILKIL ile Menteşe ilçemizde bulunan tüm okullarımızda geleneksel sazlarımız tanıtarak geçmişten günümüze köprü kurmaya çalıştık. Bu kapsamda toplam 82 okul, 1478 öğretmen ve 16.159 öğrenciye ulaşılmıştır.

 1. “BAYRAĞIMIZI SIRTINDA TAŞIYANLAR”

Bu tema ile farklı dallarda yarışarak bizlere dünyada temsil edilme gururunu yaşatan olimpiyat ve dünya şampiyonu sporcularımızı öğrencilerimize tanıtma ve çocuklarımıza her nerede olurlarsa olsunlar disipline olarak ülkemizi dünyada temsil etme gururunu yaşayabileceklerini anlatmak istedik.

Bu doğrultuda Müdürlüğümüz ve Menteşe Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü paydaşlığıyla ilçemizde bulunan tüm okullarımızdaki öğrencilere olimpik ve milli sporcularımızı tanıttık, spor gösterileri ile öğrencilerimizde farkındalık yaratmaya çalıştık. Bu kapsamda toplam 82 okul, 1478 öğretmen ve 16.159 öğrenciye ulaşılmıştır.

 1. “BAYRAĞIMIN ALTINDA NE VAR?” OYUN KARTLARI

Oyun kartları ile kahramanlarımızı, coğrafyamızı, tarihimizi, yazarlarımızı, şairlerimizi, dini değerlerimizi, devlet yapımızı öğrencilerimize öğreterek ülkemizi tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla toplam 75.000 adet kart bastırılarak okullarımıza dağıtımı yapılmıştır. Bu etkinliklerle toplam 82 okul, 1478 öğretmen ve 16.159 öğrenciye ulaşılmıştır.

 1. “ KARE KARE DEĞERLERİMİZ”

Okullarımızda öğrencilerimize bulmaca setlerimiz ile zihin jimnastiği yaptırarak ülkemizin bütün değerlerini öğretmeyi ve hatırlatmayı hedefledik. Bu amaç doğrultusunda toplam 22.650 bulmacanın basımı sağlanarak okullarımıza ulaştırdık. Bu kapsamda toplam 82 okul, 1478 öğretmen ve 16.159 öğrenciye ulaşılmıştır.

 1. “İLLERİMİ BULUYORUM, TÜRKİYE’Mİ ÖĞRENİYORUM”

Anaokullarımızda eğitim öğretim gören toplam 571 öğrencimize “Bir İlini de Sen Bul” yapboz etkinliği ile bir bütünün parçaları olduğumuzu fark ettirilerek illerimizin yaklaşık olarak yüzölçümlerini, hangi illere sınır olduklarını ve yerlerini öğrenmeyi amaç edinerek yarının büyükleri ile buluştuk.

 1. “SÖYLEŞE SÖYLEŞE TÜRKİYE’M”

Edebiyatımızın en güçlü temsilcilerinden biri olan Ahmet Hamdi TANPINAR’ın “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” romanı ile Osmanlı Devletinin son, Cumhuriyet döneminin ilk yılları üzerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr Sayın Alaattin KARACA ve Yrd. Doç. Dr. Sayın Veli UĞUR hocalarımız ve 72 öğretmenimizle birlikte söyleştik.

 1. “81 İL 81 OKULDA CAN BULUYOR”

Muğla’mız 80 ilimizde, diğer 80 ilimizde de Muğla’da tanıtılsın diye ilçemizde bulunan tüm okullarımız kura ile seçtikleri illeri her yönü ile tanıma ve tanıtmaya yönelik etkinliler yaparak kapanış töreninde il tanıtım masaları oluşturulacaktır.

 1. “ÇOCUK GÖZÜ İLE BENİM ŞEHRİM”

Okullarımız, kura ile belirlenen illerdeki okulların öğrencilerimizle mektuplaştılar ve şehirlerini çocuk gözleriyle resmettiler.

 1. “ÜLKEM İÇİN BİR DİLEK TUTUYORUM”

Her okulumuzda bir dilek ağacı belirledik ve öğrencilerimiz ülkemiz için dilediklerini bir kâğıda yazarak okul bahçelerinde dileklerini astılar. Asılan dilekler “Çocuklarımız Ülkemiz İçin Ne Diliyor?” konulu bir kitapçıkta toplanarak basılması planlanmaktadır.

 1. “ MUĞLA TÜRKİYE’ DE, TÜRKİYE MUĞLA’ DA YEŞERİYOR.”

Her ilde bir Muğla ağacı yeşersin ve diğer 80 ilimizin de Muğla’da ağaçları yeşersin istedik. Hatırlamak ve hatırlanmak için her ilde karşılıklı okullarımızla fidan diktik.

Proje Menteşe ilçesinde bulunan tüm resmi / özel anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanmaktadır. Projemizle öğrencilerimizin, ülkesini her anlamda tanıması ve toplum olma bilinci ile milli manevi değerlerimizi gelecek nesillere aktarılması amaçlanmaktadır.

Projemizin protokol imza töreni 09 Kasım 2017 Perşembe günü Kaymakamlık Makamında gerçekleştirilmiştir. Kapanış törenimiz de 14 Mayıs 2018 Pazartesi Muğla Sıtkı KOÇMAN Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Salonunda yapılacaktır. Yine aynı gün fuaye alanında 81 ilimiz ve Lefkoşa’yı tüm yönleriyle tanıtan stantlar kurulacaktır. Kapanış törenimiz Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeleri, Ülkemizi temsil eden Ahmet AYIK ve Halil MUTLU gibi sporcularımız,  diğer illerin Ticaret ve Sanayi Odaları ve illerimizi temsilen çeşitli sanatçılarımızın ve değerli basınımızın katılımları ile gerçekleşecektir. Türkiye’ye ait olan projemizi video, fotoğraf vb. envanterlerle tanıtmak istiyoruz.
 

İletişim Adresi      : Emirbeyazıt Mah. Dr. Baki Ünlü Cad. No:5

        Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

                                                                        Menteşe/ MUĞLA

Telefon                   : 0 252 280 50 00

 

Proje Koordinatörü: Meral TAKEŞ – Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Mail Adresi            : merlesme@hotmail.com

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp