Tic Tac Toe Nedir,Nasıl Oynanır,Tic Tac Toe Zeka Oyunu kuralları nerlerdir?Tic Tac Toe oyunu kağıt ve kalem ile her heryerde oynaması kolay bir zeka oyunudur.Bu yazımızda Tic Tac Toe oyunu tanıttık. Diğer zeka oyunları nelerdir öğrenmek isterseniz buraya tıklayınız. Tüm zeka oyunları kurallarını isimlerini oynanış şekillerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Tic Tac Toe Oyunu Nedir Nasıl Oynanır?

Bu oyunda, iki oyuncu da  yatay, dikey ya da çapraz şekilde üç sembolü arka arkaya getirmeye çalışır. Kolay anlaşılır kurallarıyla çocuklar için iyi bir strateji oyunu olan bu oyun, onlara kendi taktiklerini rakiplerininkine göre ayarlamayı öğretir. Tic-Tac-Toe vakit geçirmenin harika bir yoludur, ayrıca kağıt ve kaleminiz varsa her yerde oynayabilirsiniz. Bu oyunu aynı zamanda internette ya da uygulamasını indirerek de oynayabilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Şeyler

  • Kağıt
  • Tükenmez ya da kurşun kalem

 

Yapılacaklar

1.Paralel iki dikey çizgi, ve bunları kesen iki yatay çizgi çizerek karelerinizi oluşturun.  Çizgileri çektiğinizde elinizde kenarları açık 3×3 boyutunda bir kutucuk olmalı, düz bir ‘#’ sembolü şeklinde. Kareler çok büyük olmak zorunda değil, içlerine yazabileceğiniz büyüklükte olmaları yeterli.

2.Kimin başlayacağına karar verin. Bunun için yazı-tura atabilir, taş-kağıt-makas oynayabilir ya da yaşça küçük olanın başlamasına izin verebilirsiniz. Kimin ‘X’ kimin ‘O’ olduğuna da karar vermelisiniz. Bazı kurallara göre ilk oyuncu ‘X’ olmak zorundadır, ancak pek bir şey far ketmez.

3.İlk oyuncuya sembolünü istediği yere çizmesini söyleyin. Sonra ikinci oyuncu başka bir kutuya kendi sembolünü çizsin. Oyunun amacı kendi sembolünüzü arka arkaya yerleştirmek ve rakibinizin bunu yapmasını engellemektir.  Kareler dolduğunda kimse sembolünü arka arkaya sıralayamadıysa oyun beraberedir – buna ‘cat’s game ( kedi oyunu )’ ya da ‘cat ( kedi )’ denir.  Oyuncular berabere kaldığında ‘kedi’ diye bağırabilirler – bunun bir anlamı yoktur ancak küçük çocukları eğlendirir.

4.Tekrar oynamak istiyorsanız, karelerinizi yeniden çizin ve baştan başlayın. Bu kez, bir önceki oyunun ikinci oyuncusu  başlasın.

Öneri ve Uyarılar

  • İlk siz oynayacaksanız, köşe ya da merkez karelerinden birini seçin. Bu kareler diğerlerinden daha fazla seçenek sunar. İkinci sırada oynuyorsanız ve rakibiniz köşelerdeki karelerin biriyle başladıysa, tam ortadaki kareyi kullanarak rakibinizin adımlarını engelleyebilirsiniz.
  • Oyun sizin için fazla kolaylaşmaya başlarsa, bu oyunda öğrendiğiniz becerileri geliştirecek farklı oyunları deneyebilirsiniz. Söz gelimi, ‘Connect Four’ adlı kutu oyunu Tic-Tac-Toe ile aynı prensibe dayanır, tek farkı dört adet diski peşpeşe sıralamaya çalışıyor olmanızdır; ‘Go Muku’ ise bu sayıyı beşe çıkartır. Üç boyutlu hazırlanmış Tic-Tac-Toe oyunları da aynı anda üç oyunu idare etmeniz gerektiğinden kağıt üzerinde oynanan versiyonundan daha zorludur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp