[vc_row][vc_column][wpsm_woobox id=”23135″][vc_column_text]

Yaşam Koçluğu Nedir,Yaşam Koçunun Faydaları Nelerdir?

Yaşam koçu,kişiyi kendi bulunduğu mevcut durumdan ideal duruma taşıyan,kendi doğrularınızı hayata geçirmek için size yardımcı olan,sizin önceliklerinizi dikkate alarak birlikte ortak bir strateji geliştirebileceğiniz kişidir.Yaşam koçluğu nedir; Kendi hayatınızı keşfederken hedefinize doğru yol almanızı destekleyen yol arkadaşı olarak göreceğiniz kişidir.Aldığımız kararlarda bizi destekleyen,hedefimize ulaşmak için doğru strateji izlememizi sağlayan yaşam koçunun faydaları nelerdir?Bir insanın odaklanarak düşünmesini sağlayan,ne istediğinize ve önceliklerinizi belirlemenize,hedefler koymanıza ve bu hedeflere nasıl ulaşacağınıza yardımcı olan yaşam koçunun faydaları nelerdir?

Yaşam Koçunun Faydaları,

İnsanları hayatlarındaki ulaşmak istedikleri hedeflere götüren birçok yol bulunmaktadır. Kişilerin kendi kişiliklerine en uygun hedefi ve bu hedefe ulaştıracak yolu bulmaları için doğru seçimler yapmaları gerekir.  Bu kararları verme aşamasında bir yaşam koçundan alacakları önerilerle başarılı sonuçlara imza atılacaktır. Hayat boyunca yaptığımız seçimler bizlerin kaderini oluşturmaktadır. İyi ve yeterince titizlik gösterilmeden yapılan seçimler sonucunda hayatımızı hüsrana çevirebilecek enerjileri kendimize çekeriz.

Yaşam koçunun en büyük görevi insanlara ne istediklerini ve belki de bugüne kadar istedikleri şeylerin aslında kendi seçimleri olmadığını göstermektir. Bütün insanlar hayatlarının bir döneminde bir yaşam koçu yardımıyla kendilerini keşif yoluna girmelidirler. Toplumsal değerler, gelenekler ve ailelerinin bugüne kadar yaptıkları dayatmalardan sıyrılarak kendi öz benliklerini bulmalıdırlar. Bunun sonucunda bağımsız, güçlü, kendilerine güvenen ruh sağlığı iyi bireyler yetişmiş olup toplumda  farklı bir yer alacaktırlar. Bu bireyler daha sağlıklı aile ve arkadaş ilişkilerine sahip oldukça işyerlerindeki çalışma potansiyeli de daha verimli hale gelecektir. Merkezden başlayan  bir kişideki değişiklik toplumun geneline yayılarak ülkemizi ve dünyayı daha güzel yarınlara hazırlayacaktır.Yaşam koçunun faydalarından bahsederken birazda kişinin bu konuda koçundan istekli olması gerekir.Öncelikle yaşam koçu hizmeti alacak kişinin gelişime ve ilerlemeye istekli olması gerekir.Bu aşamadan sonra koçunuz ile birlikte daha planlı akıllıca eylemlerde bulunabilirsiniz.

Yaşam koçunuz ile bir araya geldiğinizde ilk işiniz kendiniz ile ilgili ne yapmayı istediğinizi belirlemek olacaktır.Amaçlarınızı kişisel yargılarınızı vizyonunuz ile birlikte belirlediğinizde hedefinize ulaşmak için koçunuz ile doğru adımlar atmış olursunuz.

Dengeli bir yaşama sahip olursunuz; işte yaşam koçunun faydalarından en önemli olanlarından biri çünkü sahip olacağınız bu yaşamı siz kendiniz tasarlarsınız. Profesyonel başarı, kişisel tatmin ve yaşam dengesi sağlandığında maksimum düzeye ulaşır. Aynı anda hem kendiniz için iyi olanı yaparken, hem de sorumluluklarınızı nasıl yerine getireceksiniz, koçunuzla bunu araştırırsınız. İş/okul dışındaki hayatınızı tam olarak istediğiniz gibi planlayabilmeniz için yeterli zamanı nasıl yaratacağınızı da tartışırsınız.Finansal durumunuz ile mutlu musunuz? Eğer cevabınız hayır ise yaşam koçunuz paraya bakış açınızı irdeleyip hedeflediğiniz finansal rahatlıkla aranızdaki engeli ortadan kaldırmanıza yardımcı olacaktır.Kendiniz için daha iyi kararlar alırsınız;Siz fikirlerinizi paylaştıkça, koçunuz odaklanmanız konusunda size yardımcı olur. Aklınızdaki seçenekleri bir arkadaşınızla da konuşabilirsiniz ancak bu çoğu zaman tek başına yeterli olmaz. Arkadaşınızdan farklı olarak, koçunuz sizi anlayıp, sizin için en fazlasını hedeflerken durumunuza objektif bakmaya da devam eder.Yaşam koçunun faydalarından biride enerjinizi uzun süre korursunuz böylece tökezleyip durmak zorunda kalmazsınız! Yeniden enerjinizi toplayarak kaldığınız yerden devam etmek için gerekli olan enerjiyi koçunuz size sağlayabilir.Koçunuz, enerjinizi tüketen davranışlarınızı belirleyip onları hayatınızdan çıkarmanız için uzun soluklu bir strateji belirlemenize yardımcı olur. Bunun yanı sıra koçunuz, size enerji veren alışkanlıklarınızı belirleyip bunların etkisini nasıl maksimuma ulaştıracağınızı da keşfetmenize yardımcı olur.

Günümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri haline gelen yaşam koçu oldu, gelişen dünyada insanlar kendilerine yol gösterici doğru bir yol arkadaşı arıyor. Meslek olarak yaşam koçu olmayı düşünüyorsanız ya da kendi kendinize yaşam koçluğu alanında geliştirmek istiyorsanız bu yaşam koçluğu ile ilgili kitaplar tam size göre.  Yaşam koçluğu ile ilgili kitap önerilerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca Üniversite Onaylı Yaşam Koçluğu Sertifikası almak isterseniz buraya tıklayarak eğitim ve sertifika hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

[/vc_column_text][wpsm_woobox id=”23135″][/vc_column][/vc_row]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp