İKEA’NIN BAŞARI HİKAYESİ NEDİR?

Bu yazımızda İkea’nın başarı hikayesini alacağız. İkea ile ilgili merak ettiğiniz soruları, nasıl başarıyı yakaladığını bu yazımızda bulabilirsiniz. Kişisel gelişim başarı hikayeleri arasında etkileyici bir yeri olan İkea Başarı Hikayesi sizlere de ışık tutacağına inanıyoruz. Diğer firmaların ve kişilerin başarı hikayelerini sitemizden bulabilirsiniz. Başarı hikayeleri  herkese ilham veren hikayelerdir. Okuyarak kendi başarınızın temellerini atabilir, siz de kendi başarı hikayenizi yazabilirsiniz.

İKEA’NIN KURUCUSU KİMDİR?

Ingvar Feodor Kamprad 30 Mart 1926’da İsveç’in güneyinde bulunan Smalandiya kentinde doğdu. Kamprad’ın biyografisini yazan yazarlara göre ticaret, Kamprad ailesinin genlerinde var. 1897’de Kamprad’ın dedesi iflas eşiğine geldi, borçlarını ödeyemediği için intihar girişiminde bulundu, ancak babaannesi dedesini iflastan kurtardı. O da torununa zorluklara karşı sabır ve azimle mücadele etmenin önemini aşıladı. Yani Kamprad’ın babaannesi Francis Kamprad tüm aile üzerinde olumlu etkiler bıraktı.

Ingvar Kamprad ile yakın temas halinde bulunan kişiler onun muhteşem bir pazarlamacı olduğunu ve çok az hata yaptığını söylüyorlar. Bu nedenle Kamprad’ın stratejileri dünyanın en başarılı girişimcileri tarafından analiz edilip uygulanıyor. Buna rağmen Kamprad’ın lise mezunu olduğunu, Ancak o bu durumdan hiç de rahatsız değil.

Kamprad, para kazanmaya  çocukluk yıllarında başladı. Kibrit, kalem, inci boncuk alıp üstüne kendi kar payını koyarak arkadaşlarına satan Ingvar, ticaretin tadını ta o zamanlardan almışa benziyor. Ticaret eğitimi almayan ve bu konuyla ilgili tek bir kitap bile okumayan Ingvar Kamprad, IKEA’yı çocukluk ve gençlik yıllarındaki bu kişisel tecrübelerine dayanarak kurdu denebilir.

IKEA’nın Kuruluşu

İkea’nın Başarı Hikayesi

O zamanlardan büyük bir iş başaracağı belli olan Kamprad, arkadaşları futbol oynayıp gezerken para biriktirmeye başladı. 1943 yılında henüz 17 yaşındayken kendi birikiminin yanısıra babasından borç alarak IKEA’yı kurdu. IKEA ismi Ingvar Kamprad’ın baş harfleri ve doğup büyüdüğü Elmtaryd ve Agunnarydın baş harflerinden geliyor.İlk IKEA mağazasında kibritten iç çamaşırına kadar pek çok şey satılıyordu, ancak esas talep kalemlere yönelikti. O zamanın parasıyla 63 dolar kredi çekip Paris’ten 500 adet kalem sipariş etti hatta. Kamprad, bunun hayatındaki ilk ve son banka kredisi olduğunu ifade ediyor.

İkeanın Mobilyacılığa Girişi

Genç Ingvar, daha sonra mobilya işine girmeye karar verdi. O zamanlar mobilya lüks bir şeydi, zira mobilyalar pahalı ürünlerdi. 1948 yılında bu işe girmeye karar veren Ingvar, o günleri şöyle anlatıyor.

İlk Şube 1953 Yılında Açıldı

İlk IKEA şubesi 1943’te açılmış olsa da bugün bildiğimiz şekliyle ilk IKEA şubesi 1953 yılında İsveç’in Almhult şehrinde açıldı. 5 yıl sonraysa 6700 metrekarelik büyük bir IKEA açıldı ve bugünkü IKEA logosuna benzeyen bir logo asıldı bu şubeye.  Şirketin ilk renkleri kırmızı ve beyazdı ancak İsveç kökenli bu şirket daha sonra mavi ve sarı renkleri kullandı.

Bu süreçte Kamprad artık mucize çocuk olarak değil; kendinden emin, hırçın ve tehlikeli bir rakip olarak görülmeye başlandı. Onun yöntemleri bazen büyük bir öfke ve itirazla karşılandı.

1960’lı yıllarda ABD’yi ziyaret eden Kamprad, öde & taşı sistemini birebir yerinde inceledi. Müşterilerin nakit para ödeyip satın aldıkları şeyleri kendilerinin taşıdığı bu sistemi çok beğendi.  1965 yılında Stockholm’un yakınlarında 31.000 metrekarelik en büyük IKEA açıldı. Mağaza şehir dışında açıldı. Böylece kira daha düşüktü ve ayrıca park alanları da genişti. Ulaşım maliyetlerini azaltmak için de şirket, birleştirilmeye hazır mobilya parçaları sipariş etmeye başladı.

IKEA’nın İsveç Dışına Açılması

sveç’te böylesine büyük başarılar yakalayan şirket ilk yurtdışı mağazasını 1963’te Norveç’in başkenti Oslo’ya açtı. Ayrıca yine bu yıllarda şirket kendi kalite kontrol sistemini kurdu. IKEA ürünleri, İsveç’in en saygın yayınların tarafından birinci sınıf kaliteye sahip olarak nitelendirildi. IKEA’nın İsviçre’ye açılması da enteresan oldu. Kamprad bir gün Zürih’te gezerken iki çiftin mobilya dükkanı önünde yaptılkarı konuşmaya tanık olan iş adamı 1973’te İsviçre’ye de mağaza açtı. Ve daha sonra Avusturya, Hollanda, Fransa ve ABD’de de mağazalar açılmaya başlandı. Şu an IKEA’nın 40 ülkede 338 mağazası var. Ülkemizde İstanbul, Ankara, Bursa, Bodrum ve Adana’da olmak üzere 7 tane IKEA bulunuyor.

1986’da Kamprad yönetim kurulundan emekliye ayrıldı, ancak danışmanlık görevini sürdürmeye devam etti. IKEA’nın yeni CEO’su ise Anders Moberg oldu. 1990’a gelindiğinde IKEA Grubu, üretim sürecinde çevresel duyarlılığa sahip olma politikasını devreye soktu.  2000 yılında ise IKEA’nın yeni patronu Anders Dahlvig oldu. 2000’li yılların başında internetin yaygınlık kazanmasıyla E-sipariş imkanı sağlandı.

IKEA’nın özellikle Avrupa’da Argos (İtalya) ve Ilva (Danimarka) gibi rakipleri oldu. Ancak Kamprad, IKEA’nın insanların arzuladığı görsel ve dokusal tecrübeyi sunmasına ve müşterilerin IKEA mağazalarının büyüsüne kapılmalarına imkan sağlayarak IKEA’yı bir dünya markası haline getirdi.

Diğer Tüm Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.

kaynak: https://emoji.com.tr/ikea-ingvar-kamprad/

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp