Montessori Eğitimi Nedir

Montessori Eğitimi Nedir ?

Montessori eğitimi nedir, çocukların yeteneklerini ortaya yardımcı olan bir eğitim yaklaşımıdır. Montessori yaklaşımında çocuklar günlük hayatta karşılaştıkları fiziksel olayları okulda deneyimleyerek, yaşayarak öğrenme imkanı bulmaktadır.

İtalya’da İlk Kadın Doktoru Maria Montessori

Maria Montessori (1870 – 1952 ) her bir çocuğun bireyselliğine, özgünlüğüne azami ölçüde uyan bir pedagoloji yöntemi geliştirdi. Maria Montessori pedagog ve aynı zamanda antropoloji profesörüdür.

Orthophrenic Okulu

Montessori eğitimi nedir, Maria Montessori, Roma’da 1899’da  zeka geriliği olan tüm çocukların yollandığı yeni orthophrenic okulunda yöneticilik yaptığı sırada zihinsel eksikliğin sıklıkla pedagojik bir problem olduğuna hüküme vardı.

Zihinsel engellilerin eğitimi konusunda araştırmalara girer ve  aradığı bilgileri Itard ve Séguin’in çalışmalarında bilgileri bulur. Bulduğu yöntemleri temel alarak kendine özgü Maria Montessori  yöntemini geliştirir. Bu yöntemle eğittiği bir çok engelli çocuk devlet yeterlilik sınavlarında normallere yakın bir başarıya ulaşır.

Herkes bu başarı karşısında mutludur lakin Maria Montessori’nin aklına şu soru takılır. Normal zekada ki çocuklar nasıl olurda zeka geriliği olan çocuklarla yakın istikrar yakalamasını düşünür.

Montessori Eğitimi Nedir ?

İlk Maria Montessori Okulu “ Casa dei Banbini ”

Maria Montessori engeli olmayan çocuklarla çalışmalar yaptığında bazı gözlemlere ulaşır. Ulaştığı gözlemin ana fikri “ Eğitimde metot değil insan kişiliği ön planda olmalıdır.

Montessori Eğitimi Nedir, Maria Montessori, Maria Montessori Kimdir, Montessori Eğitimi

Montessori Eğitimi Nedir

Maria Montessori çocuklar üzerinde ki gözlemlerinde, çocukların nelerden hoşlandığını nelerden hoşlanmadığını ortaya koymuştur. Maria Montessori eğitimi temelleri de böyle ortaya çıkmıştır.

Maria Montessori Eğitimi çocuklara özgür bir alan sunar. Montessori okullarında çocuklar dilediği materyalle dilediği zaman ve şekilde çalışırlar. Montessori Eğitimi çocuklara kendilerine özgü kendi kendine geliştirebileceği bir faaliyet alanı sunmaktadır.

Montessori Eğitimi ile Her çocuk özel ve tektir. Montessori eğitimlerinde çocuklar güçlü bir karakter ile yetişirler. Montessori Eğitimi, çocuklara sunulan değil çocukların var olan fiziksel ortamdan kendilerinin seçtiği şekilde eğitim almalarını sağlamaktadır.

Montessori Eğitimi

Montessori Eğitimi ile ilgili diğer bilgi linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Maria Montessori Kimdir ? Tıklayınız.

Maria Montessori Okulları Nedir ? Tıklayınız.

Montessori Eğitimi Uygulamaları Nedir Tıklayınız.

Montessori Öğretmeni Nasıl Olunur ? Tıklayınız.

Maria Montessori Eğitmen Eğitimi Sertifikası Tıklayınız.

Maria Montessori Liderlik Sertifikası Tıklayınız.

Maria Montessori ile ilgili Tezler Tıklayınız.

3M Akademi Anasayfa Tıklayınız.

Sizin düşüncelerinizi de almaktan mutluluk duyacağız

   Bir cevap bırak

   Ödeme Sistemi Logoları
   Güvenli Ödeme
   3M AKADEMİ
   Şifreyi yenile
   × Whatsapp İletişim Available from 00:00 to 23:59
   Shopping cart