Thomas Edison Kimdir?

Bu yazımıda Thomas Edison’un hayat hikayesini ve buluşlarını ele alacağız, Thomas Edison İle İlgili Merak Ettiklerinizi yazımızda Bulabilirsiniz. Thomas Edison hayatı, Thomas Edison Kimdir?, Thomas Edison Buluşları tüm hepsini sitemizden bulabilirsiniz.

Thomas Edison’un Hayatı?

Thomas Edison Kimdir?

Elektirik ampulünü icat eden Thomas Edison, 20. yüzyılın en büyük mucitlerinden birisidir.

Thomas Edison, 11 Şubat 1847 tarihinde Ohio’da doğdu. Yedi kardeşin en küçüğüdür.Kendisinin Hollandalı olduğu düşünülmektedir. Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti. İlköğrenimine burada başladı. Ancak başladıktan yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.

Bu dönemde evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurarak çeşitli çalışmalar yaptı. Bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.

12 yaşındayken bir trende dergi ve meyve satmaya bir yandan da trenin yük vagonuna yerleştirdiği küçük bir baskı makinesi ile haftalık gazete basmaya başladı.

1868 yılında bir atölye kurdu ancak yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston’dan New York’a gitti.

1880’lerde Florida’dan bir arsa satın aldı ve burada kışları kalmak için kendine küçük bir ev inşa ettirdi. Otomobil endüstrisinin büyük adamı Henry Ford yakın bir zaman sonra Edison’un evinin birkaç yüz metre ötesine taşındı. Bu nedenle Edison ve Ford ölene dek arkadaş kaldılar. 24 Şubat 1886’da Edison ikinci evliliğini 20 yaşındaki Mina Miller ile gerçekleştirdi. Bu evliliğinden üç çocuğu oldu.

Thomas Edison Buluşları

Thomas Edison, 1879 yılında bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kağıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı.

1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşalttı. Çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883 yılında hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi. Yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu.

Thomas Edisonun buluşları hakkında ki geniş yazımızı şu linkten ulaşarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Thomas Edison Ölümü

Thomas Edison, 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey, West Orange, Llewellyn Park, Glenmont’taki evinde diyabet komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybetti. Edison evinin arkasına gömülmüştür. Ölümünün anısına yaşadığı kentte 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

kaynak: http://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Thomas_Edison

Diğer Tüm Başarı Hikayelerini Okumak İçin Tıklayınız.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizlere daha iyi bir hizmet sunabilmek için sitemizde çerezlerden faydalanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerezleri kullanmamıza izin vermiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için
×

Merhaba!

Whatsapp üzerinden görüşme başlatmak için eğitim danışmanlarımızdan birini seçiniz.

× Whatsapp